Aktualności

Pożyczkowy „przekładaniec” - UOKiK przygląda się 60 firmom

18-10-2018

Omijanie limitu opłat i prowizji oraz brak zwrotu części kosztów przy wcześniejszej spłacie pożyczki to zarzuty, jakie UOKiK postawił w postępowaniach przeciwko firmom pożyczkowym. Urząd informuje, że obecnie prowadzi ponad 60 tego typu spraw.

 

15 października instytucja opublikowała informację prasową dotyczącą prowadzonych postępowań na tym segmencie rynku finansowego. Jedno z nich, w którym postawiono zarzuty pożyczkodawcy, pokazuje mechanizm omijania limitów opłat i prowizji. UOKiK wskazuje, że grupa powiązanych spółek stosowała „przekładaniec” podczas rolowania spłaty pożyczek.

 

„Jedna spółka z grupy pożycza konsumentowi kilkaset złotych i pobiera prowizję. Jeżeli klient, z uwagi np. na trudną sytuację finansową nie spłaca rat, wówczas kolejne spółki z grupy, na zmianę, zawierają z nim umowy na spłatę poprzednich zobowiązań. Pieniądze nie trafiają jednak do pożyczkobiorcy. Spłaca on natomiast cały czas koszty kolejnych pożyczek, tym samym grupa ma stały dochód, a dług rośnie. Przykładowo: emerytka z Torunia pożyczyła 400 zł, których nie spłacała. Za namową przez rok zawierała co miesiąc nowe umowy, a firma pobrała w sumie 960 zł opłat. Czyli ponad 2 razy więcej niż pożyczyła” – czytamy w informacji prasowej UOKiK.

 

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim jeżeli konsument nie spłacił pożyczki w ciągu 120 dni i zaciąga kolejną, to pobierane w tym czasie opłaty muszą się zmieścić w limicie kosztów pozaodsetkowych naliczanych od kwoty pierwszego zobowiązania. Mechanizm „przekładańca” pozwala ominąć ten wymóg i narzucić dowolne dodatkowe koszty.

 

Źródło: www.bankier.pl

lista aktualności

Aktualności

                                     

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito