Aktualności

Spada liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko

26-07-2018

W drugim kwartale podjęto 1 043 próby wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 90,1 mln złotych - wynika z raportu InfoDOK Związku Banków Polskich. W tym czasie Polacy zastrzegli w bankach ponad 37 tys. zgubionych i skradzionych dokumentów tożsamości - to trzeci wynik w historii.

 

ZBP zaprezentował w środę 34. edycję raportu o dokumentach InfoDOK za II kwartał. "Najbezpieczniejszy kwartał od 10 lat - spada liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko" - poinformował ZBP.

 

W raporcie podkreślono, że regularnie rosnąca liczba zastrzeżeń zdecydowanie zwiększa skuteczność zapobiegania wyłudzeniom kredytów na cudze nazwisko. W II kwartale 2018 r. baza Systemu Dokumentów Zastrzeżonych wzrosła o 37 192 szt. i zawierała łącznie 1 645 179 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

 

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w II kwartale br. wyniosła 46 812 zł. Jeśli chodzi o kwotę największej udaremnionej próby wyłudzenia kredytu w okresie kwiecień-czerwiec, to wyniosła ona 6 mln zł.

 

"Bardzo cieszy nas to, że rośnie świadomość Polaków w zakresie potrzeby zastrzegania dokumentów - cieszą wzrosty liczby zastrzeżeń i związana z tym mniejsza liczba prób wyłudzeń. Przestępcy wiedzą, że ryzyko tego typu przestępstwa znacząco wzrasta. Banki intensywnie pracują nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem - od lat jest to jeden z naszych priorytetów" powiedział cytowany w komunikacie prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Dyrektor ds. marketingu i PR w Centrum Prawa Bankowego i Informacji - koordynator kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek wskazał, że kampania przynosi coraz lepsze efekty, jednak problem jeszcze nie zniknął.

 

"Codziennie blokujemy kilkanaście prób wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem cudzych danych tożsamości - przestępcy próbują wyłudzić w ten sposób średnio 1 mln zł dziennie" - powiedział.

 

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

 

Źródło: www.bankier.pl

lista aktualności

Aktualności

                                     

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito