Aktualności

Sąd Najwyższy: Użycie cudzej karty płatniczej to kradzież z włamaniem

30-08-2017

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego użycie cudzej karty płatniczej i skorzystanie z transakcji zbliżeniowych niezabezpieczonych PIN-em zostało sklasyfikowane jako kradzież z włamaniem. W efekcie, czyn nie podlega kodeksowi wykroczeń, a kodeksowi karnemu i sądy mogą nałożyć karę pozbawienia wolności i większe grzywny kartowym złodziejom.

 

Uzasadnieniem do takiej klasyfikacji czynu jest porównanie użycia karty płatniczej do użycia karty hotelowej, czyli „zachowania polegającego na otwarciu drzwi oryginalnym kluczem wbrew woli osoby uprawnionej do dysponowania pomieszczeniem z zamiarem dokonania w ten sposób kradzieży z włamaniem”. Nie musi więc dojść do faktycznego uszkodzenia fizycznego lub zniszczenia przeszkody chroniącej dostęp osób niepowołanych do mienia.

 

W efekcie kradzież z wykorzystaniem karty zbliżeniowej będzie już powszechnie uznawana za kradzież z włamaniem w związku z wykładnią Sądu Najwyższego. Jeśli nie będzie klasyfikowana jako zwykła kradzież, oznacza to podleganie czynu pod kodeks karny, a nie wykroczeń. W tym przypadku zakres dopuszczalnych kar dla sprawcy jest znacznie szerszy i poza ograniczeniem wolności do 1 miesiąca, obejmuje również pozbawienie wolności nawet do 25 lat.

Kwestią, która nie powinna różnicować tej klasyfikacji są niskie kwoty transakcji – w przypadku transakcji zbliżeniowych, na tę chwilę dopuszczalny jest jedynie limit do 50 zł w Polsce. Może jednak do nich dochodzić wielokrotnie.

 

Źródło: www.bankier.pl

lista aktualności

Aktualności

                                     

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito