Aktualności

Najszerzej akceptowana karta na świecie to już nie Visa ani MasterCard

28-09-2016

W 2015 roku liczba punktów akceptujących karty płatnicze na świecie sięgnęła 54 milionów. 15-procentowy wzrost rok do roku to przede wszystkim zasługa dynamicznych zmian zachodzących w Chinach. W efekcie Visa i MasterCard straciły pierwszeństwo pod względem rozległości sieci akceptacji.

 

Firma badawcza Retail Banking Research opublikowała raport podsumowujący zmiany zachodzące na globalnym rynku kart płatniczych. Jak donosi serwis „Mobile Payments Today”, w czołówce organizacji płatniczych mogących pochwalić się najszerszą siecią akceptacji zaszła ważna zmiana. Pierwsze miejsce w 2015 r. przypadło po raz pierwszy schematowi Discover. To wynik gwałtownego wzrostu chińskiego rynku, gdzie w ciągu roku sieć akceptacji plastików powiększyła się o 39 procent.

 

Karty ze znakiem Discover akceptowane są, zgodnie z danymi RBR, w 42 mln punktów na całym świecie, wyprzedzając MasterCard i Visę (40 mln placówek). Przetasowania na podium są związane z porozumieniem, jakie Discover zawarł ze schematem China UnionPay. W ten sposób organizacja, która ma stosunkowo krótką, bo datującą się od 1985 roku historię, zdołała wyprzedzić gigantów o słabiej rozbudowanej sieci za Wielkim Murem.

 

Jeśli z analiz wykluczyć rynek chiński, Visa i MasterCard nadal są najszerzej akceptowanymi markami płatności kartowych. Plastikami z logotypami amerykańskich organizacji można płacić w 96 proc. placówek przyjmujących tę formę rozliczeń.

 

RBR prognozuje, że do 2021 roku liczba transakcji dokonanych kartami płatniczymi na świecie wzrośnie o 55 proc., do 417 miliardów operacji. Najszybszy wzrost zostanie odnotowany na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz środkowej i wschodniej Europie.

 

W raporcie wyróżniono rynek czeski i polski jako przykład wpływu technologii zbliżeniowej na dynamiczne zwiększenie się wykorzystania kart płatniczych.

 

Źródło: www.bankier.pl

lista aktualności

Aktualności

                             

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito