Aktualności

Deutsche Bank i mBank już podniosły marże

10-12-2015

Wczoraj o podwyższeniu marż o 0,4 pkt proc. zdecydował mBank. Dzień wcześniej na taki krok zdecydował się Deutsche Bank – tam podwyżka wyniosła 0,65 pkt proc.

 

– Decyzja o zmianie polityki cenowej kredytów hipotecznych podyktowana jest zarówno strategią zakładającą zmianę struktury bilansu, jak i koniecznością dostosowania się do czekających Deutsche Bank oraz cały sektor wyzwań – tak enigmatycznie dla „Dziennika Gazety Prawnej” komentował decyzję Leszek Niemycki, wiceprezes DB Polska.

 

Nie ma jednak wątpliwości, że podwyżka marż ma związek z planami wprowadzenia podatku bankowego. Ma on obciążyć sumę bilansową banków stawką 0,39 proc., ale ma być naliczany od kwoty powyżej 4 mld zł. Taka sama konstrukcja dotyczyć będzie ubezpieczycieli, ale tam stawka wzrośnie do 0,65 proc. Ten próg pozwoli uniknąć podatku mniejszym bankom spółdzielczym, a także większości SKOK-ów czy mniejszych towarzystw 

 

Eksperci od początku jednak wskazywali, że najbardziej zagrożone podwyżkami opłat są właśnie kredyty hipoteczne. To efekt tego, że mają one największy udział w sumie bilansowej banków, a dzięki najlepszym zabezpieczeniom marże nakładane na klientów były nieduże. Nałożenie podatku może sprawić, że ten segment stanie się nierentowny, więc konieczne jest dostosowanie marż.

 

Dlaczego dwa banki zareagowały tak szybko? Podwyżka marż dotyczyć będzie tylko nowych klientów, którzy dopiero planują wziąć kredyt hipoteczny, a podatek bankowy obciąży wszystkie udzielone przez bank kredyty. Banki nie mogą zmienić marż w już udzielonych kredytach, gdyż wymagałoby to aneksu do umowy kredytowej, a na nowe warunki klienci nie chcieliby się zgodzić. Banki spodziewają się jednocześnie, że na koniec roku liczba udzielonych kredytów mocno wzrośnie, gdyż od 1 stycznia rośnie wymagany przez KNF próg wkładu własnego – w przyszłym roku kredytodawca będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni już 15 proc. wartości nieruchomości (zamiast 10 proc. w tym roku).

 

Prawdopodobnie wzrosną także marże od innych kredytów, w tym konsumpcyjnych czy dla firm, ale one są udzielane na krótsze okresy, więc nie ma takiego pośpiechu. Eksperci szacują, że banki początkowo zdołają przerzucić na klientów jedynie 20-30 proc. kosztów podatku, a z czasem ten odsetek wzrośnie do 50 proc.

 

Podwyżki opłat przynajmniej częściowo może powstrzymać PKO BP. Należący do państwa bank ma duży, bo 20-proc. udział w rynku kredytów hipotecznych. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił już kiedyś „Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes PKO BP złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty”. Nie uratuje on jednak klientów Deutsche Banku, gdyż bank ten stosując restrykcyjne zasady wyliczania zdolności kredytowej, stosował niskie marże. Ostatnia podwyżka wyrównała je po prostu do średniej rynkowej.

 

Źródło: www.biznes.pl

lista aktualności

Aktualności

                             

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito