Aktualności

Podatek bankowy będzie naliczany miesięcznie

04-12-2015

Podatek bankowy będzie naliczany miesięcznie od aktywów ponad 4 mld zł. Stawka podatku wyniesie 0,0325 proc. Resort finansów przewiduje, że dzięki temu budżet zyska do 6 mld zł rocznie. Jednocześnie MF twierdzi, że nie będzie to miało wpływu na zwiększenie kosztów po stronie konsumentów.

 

Resort finansów jeszcze nie podał szczegółów dotyczących podatku bankowego. Wiadomo jedynie, że jego stawka wyniesie 0,0325% (12x0,0325=0,39%) i będzie naliczana miesięcznie od aktywów wynoszących ponad 4 mld zł. Podatek dla ubezpieczycieli wyniesie 0,05%. Podatkiem objęte będą banki, banki spółdzielcze i SKOK-i.

 

Sektor bankowy czeka trudny rok. Wysokie koszty związane ze składką do BFG, którego budżet z powodu upadku SKBanku i dwóch SKOK-ów zmniejszył się o 5 mld zł, poważnie nadszarpnęły kondycję sektora. Do tego dochodzi podatek bankowy, który zbierze z rynku ponad 6 mld zł. Na koniec pozostaje jeszcze nierozwiązana kwestia kredytów w walutach obcych, ale możemy śmiało podejrzewać, że większość kosztów ewentualnej pomocy dla frankowiczów również poniesie sektor bankowy. To wszystko sprawia, że wynik finansowy wielu banków w przyszłym roku może być ujemny. Część banków prawdopodobnie będzie amortyzować straty poprzez zwiększenie opłat za różne usługi bankowe dla swoich klientów. Żegnajcie darmowe konta, karty i bankomaty - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

 

Źródło: www.bankier.pl

lista aktualności

Aktualności

                             

Copyright © 2010 Rzeszowska SKOK
realizacja: Exacto
powered by: CMS Edito